Czym jest tynk dekoracyjny?

Tynk dekoracyjny to specjalna warstwa zaprawy lub gipsu, którą kładzie się na ściany. Jak wskazuje nazwa, taka masa nie ma wyłącznie użytkowej funkcji. Służy też jako samodzielna ozdoba murów. Największą zaletą tego typu mieszanek jest możliwość ukrycia nierównych powierzchni, a jednocześnie stworzenia niebanalnej aranżacji wnętrza.

 

Przy pomocy tynku dekoracyjnego da się uzyskać fakturę kamienia, papieru, cegły, mozaiki albo abstrakcyjnych wzorów. Mogą one mieć kolor zbliżony do bieli bądź szarości. W sprzedaży są również produkty we wszelkich barwach tęczy. Dzięki temu w zasięgu przeciętnego portfela staje się urządzenie pomieszczenia, które w innym przypadku trzeba byłoby wyłożyć np. minerałem.

Rodzaje tynków dekoracyjnych

Sklepy wnętrzarskie i budowlane oferują siedem rodzajów tynków dekoracyjnych. Dzięki temu bez trudu da się znaleźć taki, który pozwala efektownie ozdobić ściany. Dostępne w sprzedaży są zaprawy:

- ciągnione – o ziarnistym wypełnieniu idealnym do tworzenia nieregularnych wzorów;

- japońskie – złożone z minerałów i strzępek tkanin, co daje efekt swego rodzaju tapety;

- kornikowe – umożliwiające formowanie żłobień poziomych, pionowych i okrągłych;

- mozaikowe – pełne drobnych, różnobarwnych kamyków, dzięki którym można uzyskać feerię kolorów;

- strukturalne – produkty, których walorem jest możliwość starcia nieudanego wzoru i wymodelowania go ponownie;

- zacierane – polecane osobom, które nie chcą wyraźnych deseni, ale zależy im na wykonaniu subtelnej faktury.

 

W kategorii tynków dekoracyjnych mieści się także stiuk. Ten rodzaj zaprawy znany jest m.in. ze zdobienia reprezentacyjnych budowli. Na szczęście nie trzeba mieszkać w pałacu, żeby sprawić sobie perfekcyjnie gładkie i błyszczące ściany. Warto jednak mieć na uwadze, że uzyskanie pożądanego efektu zajmuje dużo czasu.

Utrzymanie tynku dekoracyjnego w czystości

Kto wie, być może największą zaletą stiuku jest właśnie jego gładkość. Na równych powierzchniach kurz osadza się w znacznie mniejszym stopniu niż na chropowatych płaszczyznach. Niestety, w przypadku innych typów tynków dekoracyjnych regularne czyszczenie to konieczność.

 

Zainteresowane taką ozdobą ścian osoby ucieszy jednak informacja, że pielęgnacja ścian pokrytych tynkiem dekoracyjnym to drobnostka. Wystarczy pamiętać o regularnym przecieraniu powierzchni miękką szczotką. Dzięki temu drobinki, które gromadzą się w zagłębieniach, zostaną usunięte.

 

Wzniesiony w powietrze kurz może jednak osadzić się z powrotem na nierównej płaszczyźnie. Właśnie dlatego jeszcze przed zakupem warto się zastanowić nad zakupem tynku odpornego na wilgoć. Ściany pokryte taką zaprawą nadają się do mycia. Co więcej, niereagujący na wodę produkt zda egzamin jako pokrycie ścian kuchni i łazienki.

W jakich aranżacjach sprawdzi się tynk dekoracyjny?

Urządzanie wnętrz to czynność, która zaprzecza powiedzeniu, że od przybytku głowa nie boli. W tym przypadku nadmiar szkodzi. Z tego powodu nie zaleca się użycia tynków dekoracyjnych w pomieszczeniach pełnych zdobnych mebli i tkanin. Takie pomieszczenia lepiej prezentują się, gdy mury są gładkie i nie zwracają na siebie uwagi.

 

Tynk dekoracyjny stanowi za to doskonałe uzupełnienie minimalistycznych wnętrz. Zdobne ściany przełamują prostotę, czyli wystrój, w którym główne role grają meble o regularnych, kanciastych kształtach. Tego rodzaju zaprawy burzą też monotonię, jaka powstaje wskutek zestawienia sprzętów i ścian w jednym kolorze bądź w podobnych odcieniach.

Jak kłaść tynk dekoracyjny?

Producenci starają się, żeby ich wyroby były jak najprostsze w aplikacji. Z tej prawidłowości nieco wyłamuje się jedynie stiuk, choć nawet tę zaprawę da radę położyć amator. Instrukcja na opakowaniu zwykle składa się z następujących podpunktów.

 

- Upewnić się, że ściany są suche.

- Dla zachowania czystości podłogę przykryć folią lub gazetami.

- Wymieszać albo rozrobić masę (w zależności od produktu).

- Nałożyć porcję tynku na pacę.

- Tynk dekoracyjny rozprowadzić na niewielkim fragmencie ściany.

- Na koniec pozostawić do wyschnięcia albo wygładzić i dopiero wtedy poczekać aż masa przestanie być wilgotna.

             

 

 

Powyższy schemat jest oczywiście uproszczony. Dokładną metodę rozprowadzania substancji podaje producent. Co więcej, nie zawsze praca kończy się na rozprowadzeniu jednej warstwy tynku. Dla przykładu stiuk na przemian nakłada się i wygładza średnio pięć razy.

 

Poza tym trzeba pamiętać, że w trakcie aplikowania tynk dekoracyjny przez cały czas powinien być mokry. Tylko nasączona wodą masa pozostaje plastyczna. Jeżeli wyschnie, na ogół nic już nie da się zrobić. Wyjątkiem pozostają wspomniane wcześniej zaprawy strukturalne.

Tynk dekoracyjny – sposób na uzyskanie oryginalnej aranżacji

Przy pomocy tynku dekoracyjnego wspaniałe aranżacje stworzy każdy. Nie trzeba być artystą – wystarczy odrobina cierpliwości, a czasem też własnej inwencji. Oprócz tego wystarczy pamiętać o tym, że od przybytku jednak głowa boli. Taki materiał zdobniczy pasuje wyłącznie do oszczędnie urządzonych wnętrz.

 

Na koniec pozostaje już tylko cieszyć się rezultatami swojej pracy. Twórcę dekoracji i pozostałych domowników fantazyjnie zdobione ściany będą zachwycać na co dzień. Bez wątpienia zwrócą na nie uwagę także goście. Warto więc zastanowić nad zakupem tynku dekoracyjnego, zwłaszcza jeśli w mieszkaniu króluje monotonia.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem