Rynny powinno się czyścić dwa razy w roku - wiosną oraz jesienią. Wszelkie zalegające w nim liście, szyszki czy gałązki należy usunąć szczotką (ale nie drucianą, aby nie porysować orynnowania), a następnie przemyć myjką ciśnieniową.

Jak zadbać o rynny jesienią? fot.: GalecoDzięki użyciu wody z łatwością sprawdzimy czy wszystkie zatory zostały usunięte. Jeśli tak – możemy z powodzeniem zadbać o czystość zewnętrznej powierzchni rynny i podsufitki. W przypadku, gdy zauważymy problemy z drożnością – czynność powtarzamy. Trudnodostępne miejsca z łatwością wyczyścimy za pomocą szczotki o długiej rękojeści.

Czy warto inwestować w system grzewczy do rynien?

Warto, szczególnie na obszarach z bardzo dużym nasileniem opadu śniegu. System zabezpiecza orynnowanie przed nadmiarem śniegu, przed oblodzeniem i tworzeniem się lodowych zatorów. W przypadku tego rozwiązania mamy do wyboru dwa rodzaje kontroli temperatury - kable o stałej mocy, zaczynające ogrzewanie, gdy czujnik wskaże temperaturę poniżej 0°C oraz kable samoregulujące (o zmiennej mocy), które same dostosowują moc grzania do temperatury powietrza. Pierwsze rozwiązanie, choć tańsze w montażu, znacznie podwyższa koszty eksploatacji – niezależnie od tego czy temperatura wynosi -2°C czy -18°C system zawsze pobiera taką samą ilość prądu.

Płotki śniegowe - czy są potrzebne?

Na pewno warto je zamontować, szczególnie w klimacie polskim, który często jest nieprzewidywalny. Do wyboru mamy różne „bariery śniegowe” - albo w postaci płotków śniegowych lub też drabinek śniegowych, albo rur/bali śniegowych. Rozwiązania te są relatywnie niedrogie. Występują też w wielu „konfiguracjach” i z powodzeniem można je dostosować do swojego dachu, tak aby nadal wyglądał on ładnie, estetycznie, nowocześnie. Należy pamiętać, że nawet niewielkie opady śniegu czy śnieg osuwający się z dachu może uszkodzić orynnowanie, a także być niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzkiego.

Co robić, jeśli rynny zaczną pękać?

Prawidłowo zamontowany system rynnowy nie powinien pękać. Jeżeli wystąpił błąd w montażu, albo rynny zostały uszkodzone przez warunki atmosferyczne, należy uszkodzone elementy jak najszybciej wymienić.

Wystarczy niewiele czasu i wysiłku, by dach i rynny z łatwością przetrwały jesienną i zimową aurę, w jak najlepszym stopniu spełniając swoje zadanie. Dokładna konserwacja, wnikliwe obserwowanie ewentualnych uszkodzeń i wybór narzędzi wspomagających system sprawią, że orynnowanie bez trudu przeczeka jeszcze wiele trudnych sezonów.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: