Blachodachówka cieszy się dużą popularnością ze względu na duży wybór kolorów i wzorów. Jednocześnie pokrycie z blachy są około 10 razy lżejsze od pokryć cementowych czy ceramicznych. Stanowią także najlepszy wybór w przypadku wymiany pokrycia już istniejącego budynku - niewielka waga pomaga uniknąć dodatkowego wzmacniania więźby dachowej.

Jak wybrać blachę na dach? fot. Ruukki

Poszczególne modele  stalowego pokrycia dachowego różnią się jednak między sobą właściwościami, trwałością i walorami estetycznymi. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Blacha blasze nierówna

Aby wybrać najlepszą, czyli najtrwalszą blachę warto wziąć pod uwagę:

  • rodzaj użytego rdzenia stalowego - zgodnie z obowiązującymi normami rdzeń stalowy powinien mieć grubość nie mniejszą niż 0,4 mm;
  • jakość ocynkowania - warstwa cynku zabezpiecza blachę przed korozją; powłoka cynkowa posiada bardzo istotną funkcję (samogalwanizacji), czyli samoistnemu zasklepianiu drobnych zarysowań i ubytków, które mogą powstać podczas montażu i użytkowania dachu. Aby zapewnić optymalną ochronę przed korozją, grubość powłoki cynkowej powinna wynosić przynajmniej 20 mikronów z każdej strony (co daje nam masę 275 g/m²);
  • typ powłoki - zapewnia określony wygląd wykończenia – matowy lub z połyskiem – ale nie tylko. Jej zadaniem jest dodatkowe zabezpieczenie przed korozją, zarysowaniami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

W procesie wyboru pokrycia dachowego powinniśmy też bardzo uważnie przyjrzeć się specyfikacji technicznej. Aby dane do porównywania poszczególnych modeli były rzeczywiście miarodajne, należy brać pod uwagę grubość produktu bez powłoki dekoracyjnej i na tej podstawie dokonywać wyboru - doradza Michał Jabłonkowski, doradca techniczny ds. pokryć dachowych Ruukki Polska Sp. z o. o.

Jak wybrać blachę na dach? fot. RuukkiBlacha w arkuszach czy system modułowy?

Kolejny krok to podjęcie decyzji między blachą ciętą na wymiar a blachodachówką modułową.

W pierwszym wypadku mamy do czynienia z arkuszami blachy ciętymi na konkretny wymiar, mogącymi dochodzić do długości kilku metrów. W tym przypadku konieczne są szczegółowe wyliczenia, zazwyczaj dokonywane przez sprzedawcę za pomocą programu komputerowego. Arkusze muszą być dokładnie dopasowane do kształtu dachu. Dlatego też tego typu pokrycie najlepiej sprawdza się przy prostych dachach dwuspadowych.

Decydując się na blachę w arkuszach należy wziąć pod uwagę, że tego typu pokrycia ze względu na długość arkuszy wymagają zazwyczaj właściwego transportu, a do ich montażu potrzeba dużej liczby osób. Przy użyciu tradycyjnej blachy szczególnie ważna jest ostrożność przy transporcie. Duże arkusze mogą być bowiem podatne na uszkodzenia. Należy też na placu budowy przygotować odpowiednio dużo miejsca na rozładunek. Jednak jeśli tylko będziemy przestrzegać zaleceń producenta, blacha będzie nam służyć przez długie lata.

Alternatywą jest blachodachówka modułowa, sprzedawana w formie niewielkich elementów, tworzących kompletny system szybkiego do montażu dachu. Dzięki temu do oszacowania ilości potrzebnego materiału nie są niezbędne skomplikowane obliczenia – wystarczy informacja o metrażu powierzchni do pokrycia.

Blachodachówka modułowa wyróżnia się łatwością transportu i montażu. Dach jest dostarczany w formie poręcznych pakietów. Nie ma tu też mowy o problemach wynikających z błędnych obliczeń. Możliwe jest zawsze domówienie brakujących arkuszy, względnie zwrot nadprogramowych, bez dodatkowych kosztów. Kolejną zaletą jest również możliwość demontażu jedynie części dachu w razie potrzeby – na przykład w celu zamontowania okien dachowych.

Na koniec nie zapominajmy o bardzo istotnej kwestii czyli gwarancji - Zawsze należy zwracać uwagę na gwarancję, jaką oferuje producent. Warto zdecydować się na produkt, który obok gwarancji technicznej posiada również określoną trwałość estetyczną. Dzięki temu dach nie tylko przez lata zachowa swoją funkcję, ale też atrakcyjny wygląd – podsumowuje specjalista Ruukki Polska.

SFbBox by enter-logic-seo.gr

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zapisz się do newslettera

Imię:
e-mail: